Accident mortal la Costești. Un bărbat și-a pierdut viața după ce i s-a făcut rău la volan

Șoferul s-a răsturnat cu mașina după ce ar fi intrat în stop cardio respirator

Un grav accident rutier s-a produs astăzi în localitatea Costești, în zona Centrului de Informare Turistică, soldat cu decesul unui bărbat în vârstă de 57 de ani, din localitatea Orăștioara de Sus.

La locul intervenției au fost mobilizate de urgență echipaje ale Detașamentului de Pompieri Orăștie, care au acționat cu o autospecială de descarcerare și o ambulanță SMURD. În sprijinul acestora a fost alocat și un echipaj al Serviciului de Ambulanță Județean (SAJ).

Potrivit primelor informații de la fața locului, bărbatului i s-ar fi făcut rău în timp ce se afla la volan, intrând în stop cardio-respirator, moment în care a pierdut controlul direcției. Autoturismul, care tracta o remorcă, era ocupat de trei persoane.

Publicitate

Celelalte două persoane aflate în mașină s-au autoevacuat

Două dintre persoanele aflate în mașină s-au autoevacuat până la sosirea echipajelor de intervenție și nu au necesitat îngrijiri medicale.

Cea de-a treia persoană, bărbatul de 57 de ani, a fost găsită în stop cardio-respirator. Până la sosirea echipajelor medicale, o patrulă de jandarmi aflată în zonă a intervenit prompt și a început manevrele de prim ajutor.

Publicitate

După îndelungi încercări de resuscitare, a fost declarat decesul

Ulterior, echipajele SMURD și SAJ au continuat manevrele de resuscitare, însă, din păcate, în ciuda eforturilor depuse, bărbatul nu a mai putut fi salvat, fiind declarat decesul la fața locului.

Cauzele exacte ale producerii accidentului urmează să fie stabilite de către autoritățile competente.

Publicitate
Share your love
Facebook
Twitter

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *