Când istoria se repetă… dar cu filtre și hashtag-uri
Astăzi, 1 septembrie, se împlinesc 86 de ani de la momentul în care Germania nazistă a invadat Polonia, declanșând cel de-al Doilea Război Mondial. Un război ce a aruncat Europa în întuneric și a schimbat pentru totdeauna destinul omenirii. Dar dacă atunci ar fi existat TikTok? Facem impreună un exercițiu de imaginație?
Ne putem imagina cum propaganda lui Hitler ar fi invadat ecranele telefoanelor, cum milioane de oameni ar fi distribuit „clipuri inspiraționale” despre o Germanie puternică și măreață, vă sună cunoscut? Despre unitatea ariană, despre „dreptatea” revendicată. Cu algoritmi care ridică la suprafață emoția, ura sau exaltarea, Hitler ar fi câștigat adepți într-un ritm amețitor. Exact așa cum, astăzi, Rusia încearcă să manipuleze prin campanii online în contextul invaziei din Ucraina. Așa cum astăzi partidele extremist se luptă cu inamicul imaginar al “invadatorilor” străini, uitând ca fiecare dintre noi, mai ales aici în mica noastră comunitate, avem frați, parinți, prieteni plecați pe alte meleaguri pentru a munci.

„Pentru pacea vremurilor noastre” Chamberlain
Istoria ne arată că liderii slabi de atunci au crezut în pace. În 1938, premierul britanic Neville Chamberlain semna la München un acord cu Hitler, convins că i-a potolit ambițiile după ce acesta anexase Austria și regiunea sudetă a Cehoslovaciei. Sa facem o pauză și să ne amintim unde am mai auzit asta? Da! La trompetele rusești care ne spun să încetăm sa ajutăm Ucraina, în felul ăsta Putin s-ar liniști. Revenind la istorie, Winston Churchill avertiza încă de atunci asupra dezastrului ce va urma, dar era ironizat. Câțiva ziariști scriau despre pericol, însă erau marginalizați. Stiți ce spunea “marele” Hitler despre Chirchill dacă acesta va fi ales Prim Ministru? Că va porni al doilea război mondial, pentru ca Churcill e un “incendiator de război” Sună cunoscut?

Hitler la Viena după anexarea Austriei
Realitatea avea să lovească rapid. Din 30 ianuarie 1933, când Hitler ajunge cancelar, până la 1 septembrie 1939, când atacă Polonia, Europa a mers orbește spre prăpastie ignorând înarmarea rapidă și fără precedent a Germaniei. Iar în mai puțin de un an, între septembrie 1939 și iunie 1940, Germania ocupă Danemarca, Norvegia, Belgia, Olanda Luxemburg și înfrânge Franța. O Europă întreagă era îngenuncheată. În doar cateva luni!
Astăzi, privind la Ucraina și la ambițiile lui Putin, paralela devine tulburătoare și izbitor de asemănătoare. Dacă atunci propaganda nazistă s-a bazat pe mitinguri, ziare și radio, acum, în 2025, am avea un TikTok plin de dezinformări, meme-uri și emoții fabricate, capabile să transforme masele în susținători fanatici.

Harta Ucrainei cu zonele cucerite de Rusia
Istoria ne avertizează, istoria e cea mai bună lecție: pericolul nu vine doar din tancuri și avioane, ci și din minciuni repetate și împachetate atractiv. Să nu uităm că și atunci mulți au râs de „alarmişti” . Atunci vinovați pentru dezastrul economiei Germaniei au fost evreii, astăzi sunt bieții muncitori străini. Atunci, Germania a anexat Austria fără ca vre-un politican să spună ceva. Astăzi, Rusia a anexat Crimeea fără ca cineva să spună un cuvânt. Atunci Germaniei i s-a dat o bucată din Cehoslovacia, crezând ca va fi liniște peste Europa, astăzi multe voci sunt de acord cu cedarea de teritorii ucrainene, sperând ca Putin se va potoli. Istoria ne-a dovedit ca cei de atunci s-au înșelat. Astăzi?
Oare acum suntem destul de înțelepți să ne dăm seama de pericol, sau rămânem captivi în bula noastră digitală, dând like-uri și share-uri până când ne dăm seama că e prea târziu?
Publicitate






