Pompierii au intervenit rapid pentru a evita o explozie, după ce flăcările au cuprins o afumătoare improvizată
Pompierii Detașamentului Orăștie au intervenit, în această după-amiază, pentru stingerea unui incendiu izbucnit într-o afumătoare improvizată, amenajată în interiorul unei magazii de lemne din municipiul Orăștie.


La sosirea celor două echipaje de intervenție, flăcările se manifestau pe o suprafață de aproximativ 40 de metri pătrați ai construcției, existând riscul extinderii incendiului. Intervenția a fost una dificilă, întrucât, în interiorul magaziei, pompierii au identificat o butelie de aragaz aflată chiar în focar.

Publicitate
Echipajele au acționat conform procedurilor de siguranță, au răcit recipientul și l-au extras fără incidente, eliminând astfel pericolul producerii unei explozii. La fața locului a fost direcționată și o ambulanță SMURD, însă, din fericire, nicio persoană nu a avut nevoie de îngrijiri medicale.
După lichidarea incendiului și înlăturarea efectelor negative, pompierii au stabilit că focul a izbucnit, cel mai probabil, din cauza jarului provenit de la focul lăsat nesupravegheat în afumătoare.
Informează ISU Hunedoara
Publicitate






