Două furturi comise în curțile unor locuințe au fost soluționate rapid. Bunurile au fost recuperate și returnate proprietarilor.
Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Orăștie au reușit identificarea a doi tineri bănuiți de comiterea a două furturi de biciclete, ambele sustrase din curțile unor locuințe. În urma intervenției prompte a oamenilor legii, bunurile au fost recuperate și restituite proprietarilor de drept.
Sesizarea a fost făcută în data de 17 mai a.c., în jurul orei 12:00, de către un bărbat care a reclamat faptul că, în seara zilei de 15 mai, în jurul orei 19:00, două persoane necunoscute ar fi pătruns în curtea locuinței sale și ar fi sustras o bicicletă.

Publicitate
În urma cercetărilor desfășurate, polițiștii au stabilit că principalul suspect este un tânăr în vârstă de 16 ani, din municipiul Orăștie, care ar fi fost ajutat de un complice în vârstă de 19 ani, tot din localitate.
Pe parcursul investigației, polițiștii au descoperit că același minor este bănuit că, în noaptea de 11 spre 12 mai a.c., ar mai fi sustras o bicicletă din curtea unui alt imobil din municipiu. Și în acest caz, prejudiciul a fost recuperat integral.

Publicitate
În ambele situații, a fost întocmit dosar penal pentru săvârșirea infracțiunii de furt calificat, iar cercetările sunt în desfășurare pentru stabilirea tuturor împrejurărilor comiterii faptelor.
Sursa: IPJ Hunedoara
Publicitate






