Vânătoare ilegală în zona Orăștie. Doi bărbați, prinși în flagrant cu arma în mâini – ARENA

Bărbații au vârste de 50 și 79 de ani

Polițiștii au surprins în flagrant, pe 25 august 2025, doi bărbați care desfășurau activități de vânătoare fără autorizație, pe un fond cinegetic din zona Orăștie.

Cei doi, în vârstă de 50 și respectiv 79 de ani, ambii din județul Alba, au fost depistați în zona „Piatra Varului” în timp ce încercau să practice vânătoarea fără a deține documentele necesare.

Publicitate

Amândoi ar fi mânuit aceași armă

În urma controlului, polițiștii au găsit asupra lor o armă letală lungă. Aceasta era deținută legal de către bărbatul de 79 de ani, însă fusese încredințată și celui de 50 de ani, care a purtat-o fără drept.

Arma a fost indisponibilizată, iar în cauză a fost întocmit dosar penal pentru braconaj și nerespectarea regimului armelor și munițiilor. Cercetările continuă pentru stabilirea tuturor împrejurărilor în care s-au desfășurat faptele.

Publicitate

Potrivit Inspectoratului de Poliție, acțiunea a fost realizată de polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, cu sprijinul Secției de Poliție Rurală Orăștie.

Publicitate

Share your love
Facebook
Twitter

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *