Alcoolemie record. Aproape de comă alcoolică, un bărbat din Orăștie a produs un accident rutier

A fugit de la locul faptei

Poliția Municipiului Orăștie a fost sesizată, în data de 15 februarie a.c., în jurul orei 16.00,  cu privire la faptul că pe strada Dr. Aurel Vlad din localitate a avut loc un eveniment rutier.

Din primele verificări, echipajul deplasat la fața locului a stabilit că un conducător auto, de 51 de ani, domiciliat în Orăștie, a tamponat un autoturism care se afla parcat în fața unui imobil, după care și-ar fi continuat deplasarea.

Publicitate

Alcoolemie record

Polițiștii au reușit identificarea șoferului în scurt timp, acesta fiind testat cu aparatul alcooltest și, ulterior, condus la o unitate medicală pentru recoltarea de probe biologice în vederea stabilirii cu exactitate a consumului de alcool.

Rezultatele analizelor au relevat faptul că șoferul s-a urcat la volan cu o concentrație de 2,73 mg/l alcool pur în aerul expirat.

Polițiștii din cadrul Biroului Rutier Orăștie continuă cercetările pentru săvârşirea infracţiunii de „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, totodată, fiind reținut permisul de conducere al șoferului în cauză.

Informează IPJ Hunedoara

Publicitate

Share your love
Facebook
Twitter

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *