A fugit de la locul faptei
Poliția Municipiului Orăștie a fost sesizată, în data de 15 februarie a.c., în jurul orei 16.00, cu privire la faptul că pe strada Dr. Aurel Vlad din localitate a avut loc un eveniment rutier.
Din primele verificări, echipajul deplasat la fața locului a stabilit că un conducător auto, de 51 de ani, domiciliat în Orăștie, a tamponat un autoturism care se afla parcat în fața unui imobil, după care și-ar fi continuat deplasarea.

Publicitate
Alcoolemie record
Polițiștii au reușit identificarea șoferului în scurt timp, acesta fiind testat cu aparatul alcooltest și, ulterior, condus la o unitate medicală pentru recoltarea de probe biologice în vederea stabilirii cu exactitate a consumului de alcool.
Rezultatele analizelor au relevat faptul că șoferul s-a urcat la volan cu o concentrație de 2,73 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Polițiștii din cadrul Biroului Rutier Orăștie continuă cercetările pentru săvârşirea infracţiunii de „conducerea unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe”, totodată, fiind reținut permisul de conducere al șoferului în cauză.
Informează IPJ Hunedoara
Publicitate






