Bărbat din Orăștie și-a hărțuit concubina cu un ordin de protecție activ. Polițiștii l-au băgat la răcoare

Individul de 53 de ani a intrat cu forța în locuința acesteia

Polițiștii din Orăștie au dispus reținerea pentru 24 de ore a unui bărbat de 53 de ani, acuzat de încălcarea sistematică a măsurilor de protecție stabilite de instanță. Acesta este cercetat penal pentru amenințare, violare de domiciliu și nerespectarea ordinului de protecție care era valabil până în luna mai 2026.

Anchetatorii s-au sesizat din oficiu pe data de 24 martie, stabilind că, în intervalul 14–22 martie, bărbatul s-a apropiat de mai multe ori la mai puțin de 200 de metri de fosta sa parteneră. Victima, o femeie de 41 de ani, a fost urmărită atât la domiciliu, cât și la locul de muncă, fiind amenințată cu acte de violență. Într-unul dintre episoade, suspectul a pătruns ilegal în imobilul femeii și a refuzat să plece la cererea acesteia.

Publicitate

Bărbatul va sta închis pentru cel puțin 30 de zile

În prezent, bărbatul este încarcerat în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă Deva. Acesta a fost prezentat în fața procurorilor de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Orăștie cu propunere de luare a unei măsuri preventive, dispunându-se arestarea preventivă pentru 30 de zile. Cercetările continuă sub supravegherea magistraților pentru documentarea întregii activități infracționale.

Informează IPJ Hunedoara

Publicitate

Share your love
Facebook
Twitter

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *