Weekend de foc pentru șoferii hunedoreni. Polițiștii au dat amenzi de peste 374.000 lei pe șoselele din județ

Zeci de permise reținute și situații grave depistate în doar trei zile de acțiuni preventive

În perioada 19–21 septembrie, polițiștii rutieri din județul Hunedoara au desfășurat acțiuni intense de prevenire și control în trafic, aplicând 671 de sancțiuni contravenționale în valoare totală de peste 374.000 de lei.

În urma verificărilor:

  • 38 de permise de conducere au fost reținute (12 pentru viteză excesivă și 3 pentru consum de alcool).
  • 28 de certificate de înmatriculare au fost retrase pentru diverse nereguli tehnice.

Publicitate

Cazuri grave depistate:

  • Un tânăr de 26 de ani a fost surprins conducând un motociclu neînmatriculat, fără permis și sub influența alcoolului (0,28 mg/l).
  • Un biciclist de 50 de ani, cu o alcoolemie de 1,72 mg/l, a căzut și s-a accidentat.
  • Un șofer de 51 de ani a fost prins la volan cu 0,85 mg/l alcool în aerul expirat.

Publicitate

Recomandări preventive pentru un trafic rutier în siguranță:

Pentru a evita implicarea în evenimente rutiere, polițiștii le recomandă participanților la trafic să respecte cu strictețe regulile de circulație, să adapteze permanent viteza la condițiile de drum și să se informeze cu privire la condițiile meteo și la tronsoanele de drum pe care le vor parcurge. Conduceți cu prudență, măriți distanța de siguranță în mers, adaptați permanent viteza de deplasare la condițiile meteo și de trafic și nu vă angajați în efectuarea de manevre riscante.
În condițiile unui trafic aglomerat, condițiile meteo nefavorabile pot determina apariția unor blocaje rutiere temporare. Păstraţi-vă calmul, nu uitați de politețea rutieră și nu blocați intersecțiile! Nu vă angajați în depășirea de autovehicule fără a avea o bună vizibilitate și efectuați fiecare manevră în trafic, numai după o temeinică asigurare.
Nu consumați alcool și nu conduceți dacă simțiți că sunteți obosiți! Nu folosiți telefonul mobil în timp ce conduceți, iar pentru a comunica folosiți sistemele hands-free.
Pietonii sunt rugați să își ia toate măsuri de precauție pentru a fi siguri că sunt observați în trafic de către șoferi. Totodată, îi sfătuim să circule numai pe trotuare, traversarea străzii să o facă prin locurile permise, la culoarea verde a semaforului electric și numai după ce sunt siguri că intenția lor de a traversa a fost observată de către șoferi!

Informează IPJ Hunedoara

Publicitate

Share your love
Facebook
Twitter

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *